Syrena WARSZAWSKA INTERNETOWA GRUPA DYSKUSYJNA Piątek, 23 października 2020

Kieszonkowcy działają w grupach, zwykle podobni są do przeciętnych ludzi

Niniejsze porady zotały opracowane na podstawie wskazówek udzielanych mieszkańcom
przez Radę Osiedla Targówek RSM "Praga"
i policjantów z Komisariatu Policji Warszawa Targówek

 1. Dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, jeden czek bankowy, kartę płatniczą lub kredytową pieniądze, klucze do mieszkania - chowaj do płaskiej torebeczki noszonej pod wierzchnim okryciem, a nie w zewnętrznych łatwo dostępnych kieszeniach, płaszczu, torebce, czy torbie na zakupy.
  Na właściwie przechowywanie dokumentów i kluczy lekkomyślni ludzie decydują się najczęściej kiedy raz padną ofiarą złodziei.
 2. Na zakupy nie zabieraj dużej ilości pieniędzy (pobraną pensję czy emeryturę/rentę należy najpierw pozostawić w domu).
  Zabierane pieniądze (w banknotach o mniejszych nominałach) należy rozlokować w różnych miejscach.
 3. Nie pokazuj nigdy ile masz przy sobie pieniędzy i nie przekładaj ich z jednego miejsca w drugie.
 4. Torebkę trzymaj zawsze przed sobą, zapięciem do siebie. Portmonetkę, jeśli już tak się zdaży, kładź pod spód a nigdy na wierzch. Nie używaj przeźroczystych torebek.
 5. Nie chowaj portfela i pieniędzy do tylnych kieszeni spodni. Portmonetki (portfela) nie wkładaj do plecaka.
 6. Panuj nad emocjami związanymi z zakupami (zaaferowanie) czy oglądaniem towaru. Brak czujności pozwoli złodziejowi skraść pieniądze, dokumenty czy klucze.
 7. Jeśli koniecznie musisz mieć palce oblepione pierścionkami, mieć bransolety na przegubach czy cenne łańcuchy na szyi - oznacz je własnym unikalnym znakiem. Pomoże to (w przypadku kradzieży) późniejszą identyfikację (jeśli policja je odzyska).
 8. Unikaj sćisku i tłoku. Może on być specjalnie przygotowany przez złodziei (tak zwany "sztuczny tłok").
  Nie wpychaj się do zatłoczonego tramwaju czy autobusu (szczególnie jeśli są to linie kursujące zbieżnie do linii 175).
 9. Bądź "elektryczny" = natychmiast reaguj na wszelkie potrącenia, potknięcia, dotknięcia. W złodziejskim slangu-gwarze określenie "elektryczny klient" oznacza osobę czujną. Doliniarze zazwyczaj rezygnują z "elektrycznego klienta".
 10. Zachowaj czujność wobec "zagadywaczy".
  Pytanie o godzinę lub adres w zatłoczonym pojeździe, tuż przed przystankiem i otwarciem drzwi może być sygnałem, że ktoś próbuje odwrócic Twoją uwagę. Odpowiadając należy wzmocnić czujność.
 11. Biletów do środków komunikacji nigdy nie trzymaj przy pieniądzach lub dokumentach. Przygotuj je wcześniej i schowaj w zewnętrznej (najlepiej pustej) kieszeni.
  Nie należy odsprzedawać biletów współpasażerom w tłoku.