Syrena WARSZAWSKA INTERNETOWA GRUPA DYSKUSYJNA Środa, 22 maja 2019
2001-09-09, 14:01

Dziś obywa się rekonstrukcja bitwy z 1831 r. WALKI NA WOLI

6 września 1831 r. Wojsko Polskie w ramach obrony Warszawy toczyło zaciekły bój o utrzymanie Ostrogu Wolskiego przed przeważającymi siłami wojsk rosyjskich. Na czele obrony reduty walczył bohaterski gen. Sowiński. Chcąc oddać należny hołd tym, którzy polegli za ojczyznę, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy - Oddział Wola, Minister Obrony Narodowej, Prezydent Warszawy i Dzielnica Warszawa - Wola organizują, przy patronacie medialnym WOT, uroczystość patriotyczną, która odbędzie się 9 września br. u zbiegu ul. Wolskiej i Redutowej.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 16:00 inscenizacją plenerową walk o Redutę Sowińskiego w wykonaniu grup historyczno-mundurowych. 300 uczestników z Polski, Rosji i Litwy z bronią ręczną i armatami odtworzy wydarzenia sprzed 170 lat. O godz 17:30 pod pomnikiem gen. Sowińskiego złożone zostaną wieńce i odbędzie się apel poległych z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Uroczystości zakończy specjalnie przygotowany koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w amfiteatrze Parku gen. Sowińskiego.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w tym przedsięwzięciu wszystkich mieszkańców Warszawy i goszczących w Stolicy.

Na podstawie tekstu z Biura Zarządu Miasta Stołecznego Warszawy.

(Norbert)